Zpět na přehled

Stará škola u Sv. Jindřicha

Evidenční číslo: 6
Typ: Samostatně stojící
Adresa: Staré Hamry, Frýdek-Místek
Cena: 4 950 000Kč
4 950 000Kč

Popis nemovitosti

Po pravé straně kostela sv. Jindřicha stojí budova, o níž málo kdo ví, že je to první škola na Starých Hamrech. Děti mohly od r. 1840 chodit do školy na Borové, ale vzdálenost 20 km byla pro ně nepřekonatelnou vzdáleností a to pro více než 300 Starohamerských dětí školou povinných.
Díky aktivitám arcikněze Jana Koziara, bylo v roce 1863 započato dílo a 15. listopadu 1865 se začalo vyučovat . Byly zde zřízeny 2 učebny a byt pro učitele. První učitel byl Karel Brumovský a jeho potomci po tři generace vedli školu až do roku 1937.
Jedním z oblíbených učitelů této školy byl od r. 1925 Jan Kabelka a od r. 1928 i jeho novomanželka Marie. Oba společně na Hamrech žili až do nachlazení Marie, které si přivezla z červencového Sokolského sletu r. 1938. V srpnu umírá a zanechává po sobě děti Pavlu a Lubomíra. Učiteli, vlastenci a nadporučíkovi Československé armády se zhroutil svět. Nechal z úspor postavit v rohu hřbitova nádherný pomník z mramoru, který je na dohled školy. Byl vedoucím místní odbojové skupiny Obrany národa. Někdo jej zradil a v dubnu 1941 si jej rovnou od katedry odvedlo gestapo. V červenci 1942 Jan Kabelka díky výslechům a podlomenému zdraví umírá. Gestapo z něj nic nedostalo!!! Roku 1945 byl vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem.
Poslední vlak z Frýdlantu n.O. do Bílé vyjel Masarykovým údolím dne 10.1.1965. Následně byla vodní nádrž Šance v roce 1969 zaplavena a škola se přestěhovala do hotelu Horal. Dnes již opět hotel Čertův hrádek.
Možná si říkáte, proč místo popisu budovy, vám zde píši historii této školy? Je to proto, že jsem vystudoval lesnické učiliště v Bílé, považuji se za Beskydského patriota a byl bych velice šťastný, pokud by školu koupil někdo, kdo by ponechal aspoň jednu třídu jako muzeum tohoto kraje a předal tím dědictví našim dětem v podobě zachovaných historických předmětů té doby.

Základní údaje

Evidenční číslo6
Typ nemovitostiDomy
UpřesněníVila
Typ prodejeprodej
Stav inzerátuAktivní

Cena a údaje k ceně

Cena4 950 000
Měna
Složení cenyvčetně právního servisu

Adresa, lokalita, GPS

Přesná adresaStaré Hamry, Frýdek-Místek
AdresaStaré Hamry
GPS latitude49.473055
GPS longitude18.44108

Vlastnosti, volby

Umístění v obciOkraj obce
Konstrukce budovySmíšená
Typ budovySamostatně stojící
Inž. sítě400V

Plochy

Užitná764 m2
Podlahová, celková764 m2
Zahrada121 m2
Sklep80 m2

Podlaží, počty místností

Počet NP2

Máte otázku?

Kontaktujte makléře

Nemovitosti v Beskydech centrála